Manifestacija RAŠKE DUHOVNE SVEČANOSTI 2024 održava se od 14. do 19. avgusta u Raški pod sloganom “Naše je samo ono što damo drugima”.
Razvijajući svest o sopstvenim kulturnim vrednostima i kreiranju kulturnog identiteta, manifestacija je izrasla u jednu od najuspešnijih i najznačajnijih u zemlji.
Promocija najviših kulturnih, naučnih i umetničkih vrednosti, originalan koncept, bogat i raznovrstan program za decu, izložbe, koncerti, književni i pozorišni program doprineli su da manifestacija okupi najznačajnija imena iz sveta umetnosti, kulture, muzike i filma.
RAŠKE DUHOVNE SVEČANOSTI 2024 – program
Sreda 14. avgust
19.30 Galerija CK „Gradac“
- Otvaranje izložbe „Akademija Jelena Anžujska“
Otvaranje izložbe 21. saziva MEĐUNARODNE LIKOVNE KOLONIJE „AKADEMIJA JELENA ANŽUJSKA“
Četvrtak 15. avgust
17:00 Galerija CK „Gradac“
- Promocija petog i šestog izdanja u ediciji „Raške duhovne svečanosti“
Učestvuju: Olivera Radović, Bojan Munjin, Nebojša Grujičić, Đorđe Matić
O DANAŠNjEM I VEČITOM – Bojan Munjin
SVE BILO JE MUZIKA – Đorđe Matić
19:30 Dom kulture
- Svečano otvaranje 30. RAŠKIH DUHOVNIH SVEČANOSTI – Pozdravna reč predsednik opštine Raška Darko Milićević
20:30 Dom kulture
- Premijera filma „78 DANA“
Režija: Emilija Gašić. Igraju: Viktorija Vasiljević, Tamara Gajović, Milica Gicić, Jelena Đokić, Goran Bogdan
22:00 Dom kulture
- CAMILLA GEORGE QUARTET – koncert
Camilla George je saksofonistkinja ispred svog vremena, kompozitorka, bendliderka i inovatorka. Njeni jaki kulturni koreni i ljubav prema spajanju afričke i zapadne muzike su uticali na njen sopstveni, jedinstveni stil, što je ključni razlog zašto je ona učvrstila mesto na novoj londonskoj džez sceni. Njena muzika je hipnotišuća mešavina afrofuturizma, hip hopa i džeza, sa politički orijentisanim podtekstom koji ima snažnu vezu sa njenim nigerijskim identitetom, porodičnim stablom i nasleđem, odražavajući afričku istoriju, kulturu i ropstvo. Rođena u Eketu u Nigeriji, Camilla je od malih nogu bila zainteresovana za muziku, a posebno za fuziju afričke i zapadne muzike. Odrastala je slušajući Felu Kutija, kao i Džeki Meklina i Čarlija Parkera. Njen najnoviji album, ‘Ibio Ibio’, odaje počast njenom plemenu Ibibio narodu jugoistočne obale Nigerije.
Petak 16. avgust
12:00 Dom kulture
- Predstava za decu ZMAJ SA SPASA u izvođenju AKADEMIJA 28
Legenda o Zmaju sa Spasa govori o devojci koja je pevala kako bi da upozna zmaja. To se i desi! Zmaj je ote i ona poče da živi sa njim. U međuvremenu zavoli zmaja. Na Spasovdan poželi da bere cveće i da vidi majku. Zamoli zmaja da je pusti uz obećanje da će se vratiti. Zmaj je čeka ali, nakon godinu i jednog dana od tuge zaspi, kako bi u snovima bio sa njom dok se ne vrati. Devojka želi da nađe eliksir/napitak koji će njenog Zmaja pretvoriti u čoveka kako bi mogli da žive srećno do kraja života. Njen motiv je prava ljubav, ona voli zmaja zbog toga kakav je iznutra a ne kako izgleda spolja.
Igraju: Vaja Dujović, Ivan Mihailović, Vladimir Nićiforović, Dragan Petrović, Jovana Berić, Novak Radulović, Mateja Popović i Marko Vesić. Tekst i režija Mateja Popović
17:00 Galerija CK „Gradac“
- PORTRET PISCA POSLE ZABAVE – razgovor sa dobitnikom Ninove nagrade
Učestvuju: Stevo Grabovac, Boris Maksimović i Vule Žurić
Roman „Poslije zabave“, čiji je izdavač Imprimatur iz Banjaluke, zasnovan je na istinitim događajima iz 1992. godine, o masovnom ubistvu romske dece u mestu Sijekovac kod Bosanskog Broda, a traganje za istinom bio je motiv zbog koga je Stevo Grabovac počeo da piše tu priču. Istražujući po sopstvenoj duši, po onome što njemu lično, u njemu, znači i budi ta priča, autor je hteo da dođe do svoje istine i da je prenese. „Ne može da se živi bez istine. Ne samo bez istine o ovom slučaju, nego i o svim ostalim. Šta god da se tamo tada desilo, mora da se zna. I o jednoj i o drugoj strani. Ali ne onako kao kad se igra tenis, ne da bi se na kraju reklo – naših je nastradalo ovoliko a naših onoliko. Politika i njena igrarija tu nemaju šta da traže. Samo je istina važna da bismo mogli sa živimo ovako kako smo razmešteni na ovom delu sveta – zajedno“, rekao je u jednom od intervjua autor Stevo Grabovac.
19:30 Dom kulture
- Pozorišna predstava „CRNA KUTIJA“ Beogradsko dramsko pozorište i BeoArt produkcija
Nekada smo tajne čuvali u glavi, a danas u SIM kartici. Šta bi bilo kada bi SIM kartica mogla da govori?
Sedmoro prijatelja, okupljenih da dočekaju pomračenje meseca, tokom večere razotkriva svoje najintimnije tajne i žudnje, tražeći izlaz iz igre istine mobilnim telefonima. Šta je istina, a šta tajna? Koliko dobro poznajemo one najbliže s kojima i pored kojih živimo?
Režija Andrej Nosov. Igraju: Ljubinka Klarić, Ivana Nikolić, Nataša Marković, Ivan Zarić, Stefan Radonjić, Ivan Zablaćanski i Ljubomir Bulajić
21:00 Plato ispred Doma kulture
- BUČ KESIDI – koncert
Subota 17. avgust
10.00 – 13.00 Plato kod fontane
- RADIONICA MOZAIKA Ljiljane Rivić
13.00 Dom kulture
- KNjIŽEVNI SUSRET SA TIĆMIJEM
17.00 Galerija CK „Gradac“
- BEZ „DODATKA“ NEMA OSTATKA
O fenomenu Kulturnog dodatka Politike govore: Marija đorđević, Đorđe Matić i Vule Žurić
19.30 Plato ispred Doma kulture
- ZAŠTO VOLIM SRBIJU – ZAJEČAR, ČUDESNA PRIČA!
Prezentacija kulturnog nasleđa, turističke ponude i gastronomije Zaječara i Timočke krajine
Nedelja 18. avgust
10.00 – 13.00 Plato kod fontane
- RADIONICA MOZAIKA Ljiljane Rivić
17:00 Galerija CK „Gradac“
- KRONIKA SRETNIH TRENUTAKA: odlomci iz ludih osamdesetih
Učestvuju: Snježana Banović i Petar Janjatović
Biti svedok i (sa)učesnik bilo kog vremena i pisati o njemu, stanje je koje istovremeno nudi prekrasnu subjektivnost, ali traži i odgovornost za objektivnost. Možda baš zato što se ni na jedno nije mnogo obazirala, Snježana Banović je burno muzičko vreme novog talasa, dramu pozorišta unutar i van njega, kao i uopšte kulturu Zagreba i Jugoslavije osamdesetih godina prošlog veka opisala uzbudljivo i živo, iznutra, koristeći tehniku isprepletanosti emocija i činjenica.
Prateći svoju mladost, u koju se i i te kako vratila, zahvatila je i sve društvene, političke promene lokalne i šire sredine (pa i tih 442 do Beograda) koje su se našle u sendviču između revolucionarnih 70-ih i tragičnih 90-ih. Rezultat je svedočenje o komotnosti 80-ih, osvajanju slobode u vremenu najlepših iluzija, kada mladost „izranja iz sna“. Tu mladu Snježanu Branimir Džoni Štulić pita Jesi li sama večeras i kaže joj Moja si, Volim te kad pričaš, pa opisuje njene Usne vrele višnje i Život običnog tempa.
19:30 Dom kulture
- Premijera filma ŠABAN BAJRAMOVIĆ – MOJE PUTOVANjE
“Zaradio je milione i potrošio sve. Njega su kroz život vodili ljubav i sloboda. Pevao je o životu kako mu je dato…” – najavljuje reditelj Dr Željko Mirković dokumentarni film „Šaban Bajramović – moje putovanje“ koji će premijerno biti prikazan na Letnjoj pozornici 14. avgusta. Film traje 55 minuta i realizovan je u produkciji “Optimistic filma” i Internacionalnog Nišville Jazz Festivala, uz podrsku Filmskog centra Srbije i Fondacije za Otvoreno društvo Zapadni Balkan.
Kako, pored ostalog, autor ističe – iz posebnog ugla gledaocima približava život i stvaralaštvo neponovljivog muzičara. Dr Željko Mirković, čija su ostvarenja osvojila do sada preko 100 internacionalnih nagrada, otkriva da već više od 10 godina radio na ovom dokumentarnom projektu o Šabanu Bajramoviću
21:00 Dom kulture
- ROSENBERG TRIO – koncert
Ponedeljak 19. avgust
10.00 – 13.00 Plato kod fontane
- RADIONICA MOZAIKA Ljiljane Rivić
13.00 Dom kulture
- Predstava ČUČUK STANA – Narodno pozorište Zaječar
Čučuk Stana je ne samo srpska heroina iz vremena ustanka protiv Turaka već i žena koja je svojim stavovima i što je još važnije, svojim postupcima apostofirala neka od osnovnih načela onoga što danas zovemo feminizam. Suštinski, Čučuk Stana je za mene prva srpska feministkinja i neka me istoričari isprave ako je bilo sličnih primera u predhodnoj srpskoj istoriji.
Predstava je učestvovala na festivalima u Grčkoj, Severnoj Makedoniji, Beogradu, Dimitrovgradu… Na festivalu 21. “Actor Of Europe” 2023. Resen/Prespa glumica Nataša Petrović je dobila nagradu “Prespanski Dionis”.
17.00 Galerija CK „Gradac“
- JULIJIN BALKON SA POGLEDOM NA SLOBODU
Učestvuje: dr Ivana B.Spasović
Knjigu Julijin balkon s pogledom na slobodu čini nekoliko istoriografskih radova o stvarnim, izuzetnim, a nepoznatim Srpkinjama koje su rođene u XIX veku: dr Milica Bogdanović, Anka Dimitrijević, dr Marija Vučetić Prita, Isidora Sekulić, dr Julija Hlapec Đorđević i sedam poslanica na Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu 1918. godine.
Tok priča u knjizi prati, ili otkriva, uspon XIX veka, u kome su ove neobične žene, rođene na teritoriji Austrougarskog carstva, ostvarujući sebe – pomerale granice i krčile put. Težnja celokupnog dela je da junakinje priča postavi na zasluženi pijadestal istorije i otrgne ih od zaborava.
Njihove biografije donose i pogled na različite ideje (političke, verske, nacionalne, demokratske, ekonomske, feminističke, socijalne, kulturne), od onih koje se samo naslućuju, do jasnih i glasnih stavova.
Ova knjiga je namenjena široj čitalačkoj javnosti, i ne predstavlja uskostručno delo, premda su ovi radovi nastali od arhivskih izvora, predstavljeni na naučnim skupovima i objavljeni u zbornicima ili časopisima. Autorka piše dopadljivim stilom koji je protkan intelektualnim zapažanjima i zasnovan na istorijskim podacima, dok je istovremeno utkan i sentiment jednog knjiženog dela. Zato su tekstovi ustrojeni tako da istovremeno budu laki za čitanje i da doprinose afirmaciji novih saznanja kod čitalaca.
19:30 Dom kulture
- Svečana dodela priznanja „Stefan Prvovenčani“ za 2024
Od 2000. godine na Raškim duhovnim svečanostima dodeljuje se priznanje „Stefan Prvovenčani“ za izuzetan doprinos srpskoj kulturi.
20:30 GRADSKI TRG RAŠKA
- ZDRAVKO ČOLIĆ – koncert
Organizatori manifestacije su „Centar za kulturu Gradac“ i Turistička organizacija Raška uz pokroviteljstvo Opštine Raška.
izvor i foto:rds.org.rs