Vesti

Akademski vajar Bojan Grujić pravi brvnare od celih trupaca

Akademski vajar Bojan Grujić iz Ljibovije posle učešća na mnogim festivalima i takmičenjima u rezbarenju motornom testerom  i pravljenju skulptura od drveta, leda, snega, kao i metala i drugih materijala, nedavno je započeo gradnju brvnare od celih trupaca koju uskoro privodi završetku. Imali smo priliku da Bojanu postavimo par pitanja, i dobijemo odgovore, na temu pravljenja brvnare.

Kako ste došli na ideju da radite brvnare od celih trupaca? Da li je to povezano sa smeštajem  učestvovanja na takmičenjima prethodnih godina…

Da, sa brvnarama od celih stabala sam se prvi put susreo u Rusiji 2016. Kod nas postoji doza opreza prema objektima od drveta i njihovoj trajnosti a u Irkutsku postoje očuvane čitave naseobine od brvnara, crkve iz 17og veka napravljene od stabala sa kojih se skinuta kora i od kojih je izgrađen ceo objekat, bez eksera. Takve građevine ostave na vas dojam, a vremenom sam, i učio rad i pravljenje brvnara, nešto u Rusiji, nešto iz knjiga Kanadske škole gradnje, nešto iz onlajn kurseva. Na ideju da sam zapopnem svoj posao sa brvnarama došao sam u vreme korone, kada je skoro bilo nemoguće bezbedno putovati na simpozijume i raditi u drugim zemljama na raznim takmičenjima u obradi drveta.

Koje su prednosti tipa brvnara od celih trupaca?

Definitivno najzahtevniji tip gradnje od drveta ali i najkvalitetniji. Takve brvnare, čak i natkrovljene drvenim crepom(šindra) traju po više vekova. Tajna je u tome što drvo koje nije tesano ilo rezano ne upija tako brzo vodu, spoljni omotač drveta u sebi sačuva najviše smole i to štiti unutrašnji sloj od propadanja. Takođe sistem gradnje je takav da trupci leže na takozvanim “sedlima” na uglovima građevine. Tako da su vremenom takve građevine čvršće, a ukrštanja na uglovima su poput betonskih stubova u standardnoj gradnji. Isto težina oblica od kojih neke imaju 7 pa i 10 metara i po 35cm u prečniku daju u težini i čvrstini objekta. Drvo kao termoizolator je neprevaziđeno, i zid debljine 30 i više čini da se objekat lako greje zimi, a teško pregreva leti

Koliko traje izgradnja takve brvnare kada bi se gradila aktivno?

Takva je gradnja da se i ne može raditi svaki dan, naporno je i fizički i zahtevno raditi, zahteva dobru koncentraciju jer se radi i na visini i mora se biti precizan u crtanju ali i vešt sa motorkom. Možda bi se moglo reći da za brvnaru od 30ak kvadrata treba i do 35-40 dana. Govorimo o svakodnevnom radu.

Da li je pri izgradnji korišćeno samo drvo – bez eksera i ostalih metalnih delova?

Gradi se bez eksera i ovo je daleko čvršće od takve gradnje, po sistemu sedala, naleganja u drvene žljebove, postavljanje na klinove…

Opišite nam brvnaru čiju izgradnju privodite završetku? (kvadratura, prizemlje – sprat raspored prostorija…)

Brvnara je u osnovi 5-8 metara i dvospratna je(prizemlje i sprat). Ali ako se oduzme prostor koje oduzimaju zidovi, ona ima oko 74 upotrebljiva kvadrata unutrašnjeg prostora i terasa. 56 kvadrata unutrašnjeg prostora i 18 kvadrata terasa.

Da li je moguća izgradnja prema projektima budućih kupaca?

Naravno, a za izradu projekata po želji mušterije imam dizajnera iz Rusije koji to radi, po narudžbi naravno.

Kako zainteresovani mogu da stupe u kontakt sa Vama?

Preko mobilnog kontakta je najbolji način +381 64 412 64 46

Akademski vajar Bojan Grujić radi i skulpture u drvetu, kamenu, metalu, staklu, pleksiglasu, modelovanje skulptura za bronzu, gips… Mogućnost rada po porudžbini – pogledajte link OVDE

error: